Zde najdete informace o tématu práce v domácnosti v Česku i ve světě.
O projektu
Pomocnice v domácnosti, které vyžehlí, nakoupí a uvaří, chůvy na hlídání dětí, které umí perfektně anglicky nebo uklízečky, které docházejí několikrát týdně přímo do domu – anebo vše v jedné osobě.
Poslední dobou se ani v českých domácnostech nejedná o nic neobvyklého. Na našem trhu operují i specializované agentury, které nabízejí chůvy z Filipín nebo uklízečky z Ukrajiny. Tato specifická skupina žen migrantek, které pracují v českých domácnostech, je však zároveň jednou z nejzranitelnějších. Právě tomuto aktuálnímu tématu se proto věnuje projekt „Rovné šance na prahu českých domácností“, na kterém od července ve Středočeském kraji pracují Sdružení pro migraci a integraci (SIMI), společnost Člověk v tísni, reklamní agentura Ogilvy&Mather a Národohospodářský ústav AV ČR.
Dvouletý projekt, financovaný z Evropského sociálního fondu, je zaměřen právě na tuto specifickou skupinu migrantek v Čechách: pracovnice v domácnostech. Cílem projektu je jednak zmenšit zranitelnost těchto žen tím, že jim nabídne specializované poradenství a za druhé zvýšit společenské povědomí o tomto fenoménu a otevřít debatu. Reflexí tohoto doposud opomíjeného tématu chceme posílit empatii vůči migrantkám, které v této komplikované situaci žijí a umožnit veřejnosti, aby pochopila specifické podmínky, ve kterých se domácí pracovnice nacházejí. Cílem je i zmapovat situaci v této oblasti, projekt si klade za cíl také shromáždit chybějící informace skrze rozsáhlý odborný výzkum. A v neposlední řadě považujeme za důležité tyto informace zprostředkovat těm, v jejichž moci je něco změnit – politikům a dalším významným hráčům při tvorbě koncepce migrace a integrace v České republice.
V rámci projektu jsou realizovány následující aktivity:
1) Právní a sociální poradenství ženám cizinkám a zároveň i jejich zaměstnavatelům, zkrátka všem, kterých se domácí práce týkají.
2) Tematická webová stránka, shromažďující všechny relevantní informace k tématu pro pracovnice v domácnosti, jejich zaměstnavatele a zaměstnavatelky i širokou veřejnost včetně praktických rad a užitečných kontaktů. www.pracovnicevdomacnosti.cz
3) Odborný výzkum, který zmapuje tuto zatím u nás málo probádanou oblast a poskytne potřebné údaje. Formou dotazníků, terénního šetření a výzkumu ekonomických dopadů dané problematiky chceme získat data potřebná jako podklady pro diskuzi o dalším vývoji a nutných legislativních opatřeních.
4) Odborná konference s veřejnou prezentací výsledků projektu
5) Mediální a komunikační kampaň která přinese informace všem zájemcům z řad odborníků i veřejnosti a přitáhne k tématu domácích pracovnic celospolečenskou pozornost, kterou si zaslouží.
Vydané publikace projektu
- Výsledky uníkátního výzkumu právního, ekonomického a sociálního postavení migrantek (pracovnic v domácnosti) v České republice - Migrantky a nájemná práce v České republice
- Publikace pro tvúrce a implementátory politik - Víte, kdo Vám doma uklízí? Migrantky a nájemná práce v domácnosti
Unikátní výzkum poprvé v České republice zmapoval fenomén placené práce v domácnosti.
Vyplývá z něj mimo jiné, že Češi si stále neradi někoho pouštějí příliš k tělu a preferují výpomoc, která v jejich rodině nebydlí nebo to, že většina žen, která se stará o děti v českých rodinách, má ve své domovské zemi vlastní rodinu.
Tisková zpráva - Migrantky a placená práce v domácnosti - výsledky výzkumu
Presskit - Víte, kdo Vám doma uklízí, 13.6.2014
Sledujte videa ze závěrečné konference:
- Představení projektu Rovné šance na prahu českých domácností (Magda Faltová, SIMI)
- Decent Work for Domestic Workers: Transnational organizing and the ILo convention 189 (Lisa-Marie Heimeshoff, University of Kassel)
-
Zkušenosti z poradenství pro migrantky - právní a sociální kazuistika (Magda Faltová, SIMI)
-
Představení kamapně Cizinky na úklid (Marie Heřmanová, Člověk v tísni)
Projekt č. CZ.1.04/3.4.04/76.00118 je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.